Zespół cieśni nadgarstka

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: andrzej1955 »

anusia153 pisze:Za tydzień mam badanie EMG na zespół cieśni nadgarstka , czytając wasze wpisy zastanawiam się jakie są przeciwwskazania do wykonania tego badania, wyczytałam w necie , że przeciwwskazaniem jest między innymi np. rozrusznik serca albo metalowe wszczepione elementy w badanej okolicy. Mam pytanie , te igiełki wpija się w tylko w okolice nadgarstka czy też na całą kończynę górną ?
Witam Aniu :kwiat: nie wiem o jakim wbijaniu igiełek piszesz-badanie EMG to przepływ prądu na podstawie którego określa się która cieśń nie ma przepływu i trzeba ją zwyczajnie podskrobać :!: elektrody podpinane są podobnie jak na badaniu EKG,co do przeciwwskazań to są nimi części metalowe w badanej części i rozrusznik-na wszelki wypadek należy upewnić się u lekarza wykonującego badanie-zresztą on o to sam pyta :!: Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Dziękuję Andrzeju. :kwiat: Nie miałam nigdy takiego badania i nie bardzo wiem jak go się wykonuje. Kiedyś słyszałam , że to badanie bolesne, wkłuwane są elektrody z igłami. Nasza koleżanka forumowa już mi wyjaśniła , dokładnie tak samo jak Ty Andrzeju , że tylko podpina się elektrody bez żadnych igieł , a gdyby nawet to się nie obawiam ani igieł ani bólu . W rękach na szczęście nie mam żadnych elementów metalowych . Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: andrzej1955 »

Aniu-mogą Ci troszkę bezwiednie podskakiwać przy wyższych dawkach prądu-ale to normalne ;) Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: Felice »

Przy badaniu mięśni używa się elektrod igłowych,przy badaniu transmisji nerwowo-mięśniowej elektrody są powierzchniowe,nieinwazyjne.
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: andrzej1955 »

Felicjo-nie wiem nic o wkłuwanych elektrodach-miałem takie badanie robione 3-krotnie-chyba że to jakieś inne badanie-stąd mój opis :!: sam jestem ciekaw jak będzie wyglądało :!:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: Felice »

Są 4 rodzaje badania EMG,w dwóch są igiełki w dwóch nie.
Na badanie EMG składa się:

1. Badanie neurograficzne (ENG) oceniające przewodzenie w nerwach obwodowych.
Polega na pobudzaniu włókien czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych bodźcem elektrycznym o niewielkim natężeniu. W przeważającej liczbie przypadków stosuje się jedynie płaską elektrodę powierzchniową, którą przymocowuje się do skóry. Zarejestrowane w ten sposób potencjały są następnie analizowane.
2. Badanie elektromiograficzne (EMG) oceniające czynność spoczynkową i dowolną badanych mięśni.
Badanie wykonuje się przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej elektrody igłowej, która jest elektrodą wprowadzaną po przekłuciu skóry do badanego mięśnia. Aktywność elektryczna odbierana przez elektrodę jest następnie wyświetlana na monitorze i analizowana.

EMG umożliwia również wykonanie:

1. Badania nadpobudliwości nerwowo – mięśniowej (próba tężyczkowa).
W tym wypadku badający zakłada na ramię badanego opaskę uciskową, wkłuwa elektrodę igłową w mięsień, zaciska opaskę wywołując czasowe niedokrwienie kończyny poniżej opaski. Po kilku minutach opaska zostaje zwolniona. Następnie dołącza się intensywne oddychanie. Obydwie próby tj. niedokrwienie i hiperwentylacja, prowokują pojawienie się charakterystycznych wyładowań u osób z objawami tężyczki.
2. Badania transmisji nerwowo – mięśniowej (próba miasteniczna).
Używając elektrod powierzchniowych określony nerw stymuluje się seriami bodźców elektrycznych o różnej częstotliwości.
Do cieśni chyba robią ENG.Ja miałam robione i jedno i drugie.Jestem już po likwidacji cieśni.Badanie miłe nie było,ale do przeżycia.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: anusia153 »

Dzisiaj miałam badanie cieśni nadgarstka . Elektrody były przyklejane do skóry ręki , najpierw jedna elektroda później cztery , a na palcach najpierw na środkowy później na mały palec lekarz założył mi pętelki z przewodami . W czasie badania te cztery elektrody przekładane były w różne części ręki, od nadgarstka do przedramienia . Faktycznie ręka podskakiwała mi w czasie badania . Czułam lekki dyskomfort jak dawki prądu były wyższe , ale da się to wszystko znieść .Badanie jednej ręki trwało ok 45 minut .
No cóż :( oba nadgarstki kwalifikują się do zabiegu :(prawy nadgarstek , jak określił lekarz jest w fatalnym stanie :( i powinien być zrobiony w pierwszej kolejności. Teraz tylko ustalenie terminu zabiegu , może po zabiegu w końcu wrócę do sprawność . :)
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

Witaj Anusia :serce: ....może nie powinnam :? ale napiszę ...a nie mówiłam :roll: Najważniejsze aby po zabiegu wszystkie bóle odeszły w nie pamięć . Aniu zabieg też nie taki straszny "jak go malują " ;) Będzie lepiej , musi być !!! Zdrówka i jeszcze raz zdrówka :serce: K.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20163
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: Felice »

Anuśka pocieszę Ciebie...mój prawy nadgarstek został zoperowany,lewy miał być robiony za pół roku.....I wyobraź sobie przestał mi dokuczać.Kilka lat mija a nie mam potrzeby robienia z nim czegokolwiek.
forumowicz

Re: Zespół cieśni nadgarstka

Post autor: forumowicz »

:( Felciu ale Ci zazdraszczam :serce: moja lewa łapka jednak też pójdzie pod nóż . Prawa już się na 100% zrehabilitowała , więc czas się zdecydować na lewą bo zaczyna rządzić w nocy ;)
ODPOWIEDZ