Horyniec Zdrój

Opis miejscowości uzdrowiskowych. Fotografie. Otoczka pobytów w sanatoriach. Nieco rozrywkowo, nieco turystycznie. Co warto zobaczyć, gdzie się rozerwać.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]


Świątyni Słońca k. Nowin Horynieckich.
Porośnięte mchem kamienie tworzą dziwną figurę. Przed wiekami odbywały się tutaj obrzędy poświęcone płodności. I dziś niektórzy wierzą, że w tym miejscu działa jakaś niewytłumaczalna siła. Trudno do niej trafić. Niedawno ktoś oznakował trasę strzałkami, kilka lat szukaliśmy tej świątyni dopiero w roku ubiegłym udało nam się ją odnaleźć , znajduje się niedaleko od kapliczki z cudownym źródełkiem .
Według ludowych przekazów, w Świątyni Słońca odprawiano pogańskie misteria. Rozpoczynano je o świcie, gdy przed otwór w centralnym kamieniu wpadał pierwszy promień słoneczny.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]


[ obrazek zewnętrzny ]

Niedaleko od Horyńca k Polanki Horynieckiej w Starym Bruśnie znajduje się zabytkowy cmentarz greckokatolicki . Trasę najlepiej pokonać rowerem , z Horyńca pieszo w jedną stronę jest ok 8 km

trochę historii o tym miejscu zaczerpniętej z przewodnika
"Stare Brusno to dawna polska wieś, położona na Roztoczu Południowym.W wyniku wysiedlenia ludności w latach 1944 – 1947 Stare Brusno już nie istnieje - pozostał tylko mistyczny las porastający dawną wieś, a w nim równie mistyczny "las krzyży", ok.600 nagrobków wykonanych niegdyś przez tamtejszych rzemieślników. Stare Brusno słynęło jako jeden z najznakomitszych ośrodków kamieniarskich na terenie południowej Polski. Bardzo dużo prac bruśnieńskich kamieniarzy możemy zobaczyć na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie."
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]
Horyniec Zdrój , sanatorium NFZ .Zdjęcia z 18-05-2014 r.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]
[ obrazek zewnętrzny ]

Horyniec Zdrój- Sanatorium KRUS
( 18-05-2014 r)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]
Horyniec - sanatorium Modrzew
(18-05-2014 r,)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

Wybrałam się w ubiegłą niedzielę do Horyńca , moja Pani doktor bardzo namawia mnie do wyjazdu na kurację właśnie tu . Zachwala to miejsce z kilku powodów : bardzo dobrej bazy zabiegowej , najlepszej borowiny w Polsce ,walorów klimatycznych, kąpieli w wodzie siarczkowo – siarkowodorowej leczącej między innymi choroby reumatyczne, narządu ruchu, chrząstki stawowej, nerwobóle, niedowłady, korzonki .
Leczy się tu choroby narządu ruchu, stany pourazowe i pooperacyjne, zwyrodnienia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, porażenia, rwę kulszową, dyskopatie.
Najlepiej dowiedzieć się u źródła , czy faktycznie tak jest . Rozmawiałam z kuracjuszami z "Domu Zdrojowego", bardzo zachwalają bazę zabiegową ,warunki lokalowe, wyżywienie , a przede wszystkim borowiny świeże przywożone taczką i nakładane na całe ciało i owijane . Wiele osób specjalnie tu przyjeżdża ze względu na borowiny . Część przyjeżdża w ramach skierowania z NFZ , część korzysta z zabiegów ambulatoryjnych raz do roku , a część szczególnie latem przyjeżdża komercyjnie a najwięcej z Warszawy. I wcale się nie dziwię Horyniec Zdrój i okolice okalają lasy są prawdziwą oazą ciszy i spokoju .
Niestety wolnych miejsc nawet tych komercyjnych w tym sezonie letnim już dawno nie ma .

Okolice Horyńca – Zdroju, znam a że nie mam daleko ,zaglądam tu często . Zawsze tutaj się wyciszam, doładowuje baterie .Wędruję szlakami turystycznymi podziwiam piękną przyrodę oraz zabytki, poznaję ciekawą historią z bogactwem dziedzictwa kulturowego tego regionu.
Wszystkich kuracjuszy zachęcam do wędrówek po tej okolicy :kwiat:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

20140518_124846 Pijalnia Dom Zdrojowy Horyniec.jpg
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: anusia153 »

[ obrazek zewnętrzny ]
Wnętrze Cerkiewi św. Paraskewy w Radrużu
18-05-2014

[ obrazek zewnętrzny ]
Zdjęcie cerkwi zrobione z dzwonnicy , nawet sama zeszłam - bardzo stromo :)
Awatar użytkownika
sergio_1 2 3 4
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 339
Na forum od: 19 sty 2014 19:04
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Horyniec Zdrój

Post autor: sergio_1 2 3 4 »

Jeśli możesz daj więcej fotek z miejsc , których ja nie byłem w stanie sfotografować , teraz utrwalam Cieplice Zdrój, ale Horyniec to Horyniec. Mimo , że każde miejsce ma swój klimat i swój urok. Daj fotki i opisy do nich . Zapewne nie jedna osoba z nich skorzysta. Odwiedzając te przepiękne polskie okolice.
ODPOWIEDZ